| System Serial | 34LGK13 |
| Manufacturer | Dell Inc |
| Model | Latitude 7490 |
| Chassis Type | Laptop |
| SKU | 081C |
| Version | N/A |
| Processor | Core i5 8350U @ 1.70GHz |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Memory | 16.0GB |
| Memory Details | 16.0GB DDR4 2400MHz (2 units) |
| BIOS Version | DELL - 1072009 |
| BIOS Date | N/A |
| UUID | N/A |
| MAC Address | 80:6d:97:08:d3:27 |
| Asset Identifier | N/A |
| Description | Computer System Product |
| Source | sysinfo_34LGK13.xml |
| Display Resolution | 1366 x 768 |
| Display Size | 13.9 inch |
| Display Aspect | 16:9 |
| Display Aspect Name | Widescreen |
| Display Color | SDR |
| Display Refresh | N/A |
| Video Adapter | N/A |
| Webcam | N/A |
| WiFi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Touchscreen | No |
| Fingerprint | No |
| Keyboard | US |
| Mobile Data | N/A |
| GPS | No |
| Optical Drive | N/A |
| Storage Controller | N/A |
| Computrace | unknown |
| MDM/Autopilot | unknown |
| Grade | C2 |
| Missing Parts | Battery |
| Case | Light Scratches |
| Battery | Missing |
| Screen | Excellent |
| Keyboard | Light Scratches |
| Touchpad | Light Scratches |
| Camera | Excellent |
| USB Ports | Excellent |
| Video Ports | Excellent |
| Audio Ports | Excellent |
| Functional Grade | F3 |
| Cosmetic Grade | C2 |
| Type | Manufacturer | Model | Description |
|---|---|---|---|
| Intel | High Definition Audio Controller | High Definition Audio Controller | |
| Intel | Intel Bluetooth | Intel Bluetooth | |
| Intel | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | |
| Intel | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | |
| Intel | RAID Controller | RAID Controller | |
| Intel | UHD Graphics 620 | Intel UHD Graphics 620 |
| Qty | Manufacturer | Model | Size | Speed | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Unbranded | HMA81GS6AFR8N-UH | 8.00GB | 2400 | DDR4 |
| Test | Duty Cycle | Result | Errors | Last Error |
|---|---|---|---|---|
| 0 |
| Serial | Manufacturer | Model | Type |
|---|---|---|---|
| MN9BN8522118YCB3P | SK | hynix SC401 SATA 256GB | sata_ssd |
| Lot | Source | Import Date |
|---|---|---|
| 260338 | MN9BN8522118YCB3P.log | 2026-05-10 03:54:01 |