| System Serial | 3F6D3X2 |
| Manufacturer | Dell Inc |
| Model | Latitude 7490 |
| Chassis Type | Laptop |
| SKU | 081C |
| Version | N/A |
| Processor | Core i5 8250U @ 1.60GHz |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Memory | 16.0GB |
| Memory Details | 16.0GB DDR4 2400MHz |
| BIOS Version | DELL - 1072009 |
| BIOS Date | N/A |
| UUID | N/A |
| MAC Address | 80:6d:97:0e:11:63 |
| Asset Identifier | N/A |
| Description | Computer System Product |
| Source | sysinfo_3F6D3X2.xml |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Aspect | 16:9 |
| Display Aspect Name | FHD |
| Display Color | SDR |
| Display Refresh | N/A |
| Video Adapter | N/A |
| Webcam | N/A |
| WiFi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Fingerprint | No |
| Keyboard | US |
| Mobile Data | N/A |
| GPS | No |
| Optical Drive | N/A |
| Storage Controller | N/A |
| Computrace | No |
| MDM/Autopilot | unknown |
| Grade | C4 |
| Missing Parts | None |
| Case | Light Scratches |
| Battery | Excellent |
| Screen | Excellent |
| Keyboard | Light Scratches |
| Touchpad | Light Scratches |
| Camera | Excellent |
| USB Ports | Excellent |
| Video Ports | Excellent |
| Audio Ports | Excellent |
| Functional Grade | F3 |
| Cosmetic Grade | C4 |
| Type | Manufacturer | Model | Description |
|---|---|---|---|
| Intel | High Definition Audio Controller | High Definition Audio Controller | |
| Intel | Intel Bluetooth | Intel Bluetooth | |
| Intel | Intel(R) Dynamic Tuning Processor Participant | Intel(R) Dynamic Tuning Processor Participant | |
| Intel | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | |
| Intel | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller - 9D60 | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller | |
| Intel | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller - 9D61 | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller | |
| Intel | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller - 9D62 | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller | |
| Intel | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller - 9D63 | Intel(R) Serial IO I2C Host Controller | |
| Intel | RAID Controller | RAID Controller | |
| Intel | UHD Graphics 620 | Intel UHD Graphics 620 |
| Qty | Manufacturer | Model | Size | Speed | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Unbranded | HMA82GS6AFR8N-UH | 16.00GB | 2400 | DDR4 |
| Test | Duty Cycle | Result | Errors | Last Error |
|---|---|---|---|---|
| CPU | 100 | PASS | 0 | No errors |
| MEMORY | 100 | PASS | 0 | No errors |
| Serial | Manufacturer | Model | Type |
|---|---|---|---|
| 59DA8213K8GN | TOSHIBA | KSG60ZMV256G M_2 2280 256GB | sata_ssd |
| Lot | Source | Import Date |
|---|---|---|
| 260338 | 59DA8213K8GN.log | 2026-05-10 03:54:01 |