| System Serial | 3Y65PN2 |
| Manufacturer | Dell Inc |
| Model | Latitude 5490 |
| Chassis Type | Laptop |
| SKU | 0816 |
| Version | N/A |
| Processor | Core i5 8250U @ 1.60GHz |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Memory | 4.0GB |
| Memory Details | 4.0GB DDR4 2400MHz |
| BIOS Version | DELL - 1072009 |
| BIOS Date | N/A |
| UUID | N/A |
| MAC Address | 10:65:30:2b:91:aa |
| Asset Identifier | N/A |
| Description | Computer System Product |
| Source | sysinfo_3Y65PN2.xml |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Aspect | 16:9 |
| Display Aspect Name | FHD |
| Display Color | SDR |
| Display Refresh | N/A |
| Video Adapter | N/A |
| Webcam | N/A |
| WiFi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Touchscreen | No |
| Fingerprint | No |
| Keyboard | US |
| Mobile Data | N/A |
| GPS | No |
| Optical Drive | N/A |
| Storage Controller | N/A |
| Computrace | No |
| MDM/Autopilot | unknown |
| Grade | C5 |
| Missing Parts | None |
| Case | Light Scratches |
| Battery | Excellent |
| Screen | Excellent |
| Keyboard | Light Wear |
| Touchpad | Light Wear |
| Camera | Excellent |
| USB Ports | Excellent |
| Video Ports | Excellent |
| Audio Ports | Excellent |
| Functional Grade | F3 |
| Cosmetic Grade | C5 |
| Type | Manufacturer | Model | Description |
|---|---|---|---|
| Intel | High Definition Audio Controller | High Definition Audio Controller | |
| Intel | Intel Bluetooth | Intel Bluetooth | |
| Intel | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | Intel(R) Ethernet Connection (4) I219-LM | |
| Intel | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | |
| Intel | RAID Controller | RAID Controller | |
| Intel | UHD Graphics 620 | Intel UHD Graphics 620 |
| Qty | Manufacturer | Model | Size | Speed | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Unbranded | M471A5244BB0-CRC | 4.00GB | 2400 | DDR4 |
| Test | Duty Cycle | Result | Errors | Last Error |
|---|---|---|---|---|
| CPU | 100 | PASS | 0 | No errors |
| MEMORY | 100 | PASS | 0 | No errors |
| Serial | Manufacturer | Model | Type |
|---|---|---|---|
| MDrv_3Y65PN2 | Missing | Drive | missing |
| Lot | Source | Import Date |
|---|---|---|
| 260334 | MDrv_3Y65PN2.log | 2026-05-10 03:54:01 |