| System Serial | DHD0HM2 |
| Manufacturer | Dell Inc |
| Model | Precision 5520 |
| Chassis Type | Laptop |
| SKU | 07BF |
| Version | N/A |
| Processor | Core i7 7700HQ @ 2.80GHz |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Memory | 32.0GB |
| Memory Details | 32.0GB DDR4 2400MHz (2 units) |
| BIOS Version | DELL - 1072009 |
| BIOS Date | N/A |
| UUID | N/A |
| MAC Address | a0:ce:c8:b7:c3:57 |
| Asset Identifier | N/A |
| Description | Computer System Product |
| Source | makor_DHD0HM2.xml |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Aspect | 16:9 |
| Display Aspect Name | FHD |
| Display Color | SDR |
| Display Refresh | N/A |
| Video Adapter | N/A |
| Webcam | N/A |
| WiFi | ::: Atheros Wireless |
| Bluetooth | No |
| Touchscreen | No |
| Fingerprint | No |
| Keyboard | US |
| Mobile Data | N/A |
| GPS | No |
| Optical Drive | N/A |
| Storage Controller | N/A |
| Computrace | No |
| MDM/Autopilot | unknown |
| Grade | C4 |
| Missing Parts | None |
| Case | Light Scratches |
| Battery | Excellent |
| Screen | Excellent |
| Keyboard | Light Scratches |
| Touchpad | Light Scratches |
| Camera | Excellent |
| USB Ports | Excellent |
| Video Ports | Excellent |
| Audio Ports | Excellent |
| Functional Grade | F3 |
| Cosmetic Grade | C4 |
| Type | Manufacturer | Model | Description |
|---|---|---|---|
| ::: Atheros Wireless | ::: Atheros Wireless | ||
| Intel | HD Graphics 630 | Intel HD Graphics 630 | |
| Intel | High Definition Audio Controller | High Definition Audio Controller | |
| NVIDIA | M1200 Mobile | NVIDIA Quadro M1200 Mobile | |
| Intel | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | PCI Data Acquisition and Signal Processing Controller | |
| Intel | RAID Controller | RAID Controller |
| Qty | Manufacturer | Model | Size | Speed | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kingston | K821PJ-MID | 16.00GB | 2400 | DDR4 |
| Test | Duty Cycle | Result | Errors | Last Error |
|---|---|---|---|---|
| CPU | 100 | PASS | 0 | No errors |
| MEMORY | 100 | PASS | 0 | No errors |
| Serial | Manufacturer | Model | Type |
|---|---|---|---|
| MDrv_DHD0HM2 | Missing | Drive | missing |
| Lot | Source | Import Date |
|---|---|---|
| 260333 | MDrv_DHD0HM2.log | 2026-05-10 03:54:01 |