| System Serial | NXMP4AA0024380E7F77600 |
| Manufacturer | Acer |
| Model | Aspire R3-471T |
| Chassis Type | Laptop |
| SKU | Aspire R3-471T_0888_1_03 |
| Version | TBD by OEM |
| Processor | Core i5 4210U @ 1.70GHz |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Memory | 6.0GB |
| Memory Details | 6.0GB DDR3 1600MHz (2 units) |
| BIOS Version | ACRSYS - 1 |
| BIOS Date | N/A |
| UUID | N/A |
| MAC Address | c4:54:44:dd:71:ff |
| Asset Identifier | N/A |
| Description | Computer System Product |
| Source | sysinfo_NXMP4AA0024380E7F77600.xml |
| Display Resolution | 1366 x 768 |
| Display Size | 13.9 inch |
| Display Aspect | 16:9 |
| Display Aspect Name | Widescreen |
| Display Color | SDR |
| Display Refresh | N/A |
| Video Adapter | N/A |
| Webcam | N/A |
| WiFi | No |
| Bluetooth | No |
| Touchscreen | Yes |
| Fingerprint | No |
| Keyboard | US |
| Mobile Data | N/A |
| GPS | No |
| Optical Drive | N/A |
| Storage Controller | N/A |
| Computrace | No |
| MDM/Autopilot | unknown |
| Grade | C5 |
| Missing Parts | None |
| Case | Light Scratches |
| Battery | Excellent |
| Screen | Excellent |
| Keyboard | Light Wear |
| Touchpad | Light Wear |
| Camera | Excellent |
| USB Ports | Excellent |
| Video Ports | Excellent |
| Audio Ports | Excellent |
| Functional Grade | F3 |
| Cosmetic Grade | C5 |
| Health | 85% |
| Cycle Count | N/A |
| Full Charge Capacity | N/A |
| Design Capacity | N/A |
| Chemistry | LION |
| Grade | PASS |
| Discharge Result | N/A |
| Type | Manufacturer | Model | Description |
|---|---|---|---|
| ::: Qualcomm | ::: Qualcomm | ||
| Intel | HD Graphics Family | Intel HD Graphics Family | |
| Intel | High Definition Audio Controller | High Definition Audio Controller | |
| Realtek | Realtek PCIe GbE Family Controller | Realtek PCIe GbE Family Controller |
| Qty | Manufacturer | Model | Size | Speed | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hynix | HMT451S6AFR6A-PB | 4.00GB | 1600 | DDR3 |
| 1 | Kingston | ACR16D3LFS1KBG/2G | 2.00GB | 1600 | DDR3 |
| Test | Duty Cycle | Result | Errors | Last Error |
|---|---|---|---|---|
| CPU | 100 | PASS | 0 | No errors |
| MEMORY | 100 | PASS | 0 | No errors |
| Serial | Manufacturer | Model | Type |
|---|---|---|---|
| MDrv_NXMP4AA0024380E7F77600 | Missing | Drive | missing |
| Lot | Source | Import Date |
|---|---|---|
| 260326 | MDrv_NXMP4AA0024380E7F77600.log | 2026-05-10 03:54:01 |